Jabra Move är ett par riktigt bra hörlurar för ett minst lika bra pris. De passar de som sportar och de som hellre sitter i soffan och vill se en film eller lyssna på musik. Det går att sporta eller sitta i soffan länge med dem med eftersom de har upp till 14 timmars batteritid.
Passformen på Jabra Move v2 är väldigt bra. De är väldigt lätta och har mjuka och sköna kuddar som inte blir för varma och inte trycker åt under längre användning. De sitter kvar på huvudet när jag springer med dem eller när min dotter dansar med dem på huvudet. Hörlurarna är bra byggda och det märks att man får mycket för pengarna. Det tygliknande materialet på bågen bidrar till upplevelsen av kvalité. Det är lätt att justera lurarna som man vill ha dem men de går tyvärr inte att vika ihop. De tar dock inte så mycket plats så det gör inte så mycket.
Jag tycker att ljudet är riktigt bra i dem, de har både kvalité och volym. För mig som är van vid ANC-hörlurar släpper de kanske in lite mycket ljud utifrån men det kan ju vara bra om man vill träna med dem. Basen hade kunnat vara lite starkare men ji övrigt finns det inget att klaga på. De passar bra för olika musikstilar och ljudet passar de flesta skulle jag säga.
Kul att Jabra valt att uppdatera sina populära Moveserie. De har en bra produkt som de inte ändrat så mycket på vilket i det här fallet är bra.
Mina barn älskar dem så för barn och ungdom samt för casual-lyssnare är dessa riktigt bra och prisvärda. Att det är ett par riktigt snygga lurar skadar ju inte heller.
Till lurarna kommer laddningskabel samt 3,5 mm kabel.